Lamus

Wotoczeniu zabytkowego kościoła, w sąsiedztwie zakrystii, znajduje się zbudowany w 1922 roku Lamus. Jest to budynek drewniany, na rzucie prostokąta, jednotraktowy, konstrukcji zrębowej zwęgłowanej na jaskółczy ogon, na podmurówce z kamienia, ściany obite gontem, dach pokryty blachą tytanowo-cynkową.

W 2018 wykonano w nim gruntowne prace konserwatorskie i roboty budowlane celem zachowania od zniszczenia tego zabytkowego obiektu oraz udostępnienia przestrzeni do tej pory nieużytkowanej do prowadzenia działalności kulturalnej (ekspozycja muzealna, wydarzenia kulturalne i edukacyjne).

Pierwotnie przechowywano w nim część sprzętu i paramentów liturgicznych oraz wyposażenia kościoła. Obecnie urządzono tam ekspozycję muzealną, która prezentować będzie parafialne zbiory sakralne o unikatowej wartości historycznej i artystycznej m.in.: obrazy, naczynia, szaty i przedmioty liturgiczne oraz księgozbiór i dokumenty gromadzone w długim okresie czasu. Wszystkie te przedmioty obrazują życie parafii i parafian w Golcowej. Odbywać się tam będą również zajęcia edukacyjne – tzw. „żywe lekcje historii” dla dzieci i młodzieży z naszych szkół, jak również i dla turystów.

Comments are closed.