O parafii

Parafia Rzymskokatolicka pw.
Św. Barbary w Golcowej

Liczy ona ok. 2200 mieszkańców.
W parafii znajdują się:

• Kościół Parafialny pw. św. Barbary i Narodzenia NMP
  • Kościół Filiarny Golcowa -Różanka
  • Cmentarz Parafialny

Początek wsi Golcowa, kościoła i plebani przedstawia dokument biskupa Piotra Chrząstowskiego, który aktem z dnia 23 VI 1448 roku – istniejącym w archiwum biskupstwa rzymskokatolickiego w Przemyślu – udzielił niejakiemu Maciejowi Golc przywilej wycięcia lasu nad potokiem zwanym Łączka i utworzenia na prawie niemieckim wsi, która pierwotnie miała nosić nazwę Piotrowin. Nazwa nowo zakładanej wsi miała nawiązywać zarówno do imienia biskupa – fundatora jak i zapewne do znanej legendy o wskrzeszeniu rycerza Piotrowina przez św. Stanisława biskupa i męczennika. Z bliżej nieznanych przyczyn nazwa ta nie utrzymała się i została zastąpiona nazwą pochodzącą od nazwiska zasadźcy pierwszego sołtysa (Macieja Golca) – Golczowa, która funkcjonowała przez długi okres czasu, aż do roku 1859, kiedy to przyjęła obecną formą –  Golcowa.

Wobec słabego rozwoju osadnictwa na tym terenie biskup obdarzył osadników dwudziestoczteroletnim okresem tzw. wolnizny, czyli całkowitego zwolnienia z wszelkich czynszów i innych powinności na rzecz właściciela gruntu. Osobne uposażenie otrzymał sołtys i proboszcz. Pierwszy proboszcz golcowski – Maciej wzmiankowany jest już w 1477 r.

Budowę wsi zaczęto od kościoła, a potem rozciągała się wieś po obu stronach potoczka Łączka, bo taki był zwyczaj przy tworzeniu wsi na prawie magdeburskim. Po dzień dzisiejszy taki pozostał układ wsi rozłożonej po obu stronach potoczka zwanego dzisiaj Golcówka.