Lamus

Znajduje się on na północ od kościoła w sąsiedztwie zakrystii, przy ogrodzeniu. Jest to budynek drewniany, na rzucie prostokąta, jednotraktowy, konstrukcji zrębowej zwęgłowanej na jaskółczy ogon, na podmurówce z kamienia, ściany obite gontem, dach kryty blachą tytanowo-cynkową. Zbudowany w roku 1922, znajdują się tam dwa pomieszczenia.

W 2018 wykonano w nim gruntowne prace konserwatorskie i roboty budowlane celem zachowania od zniszczenia tego zabytkowego obiektu oraz udostępnienia przestrzeni do tej pory nieużytkowanej do prowadzenia działalności kulturalnej (ekspozycja muzealna, wydarzenia kulturalne i edukacyjne).

Pierwotnie przechowywano w nim część sprzętu i paramentów liturgicznych oraz wyposażenia kościoła. Obecnie urządzono tam ekspozycję muzealną, która prezentować będzie parafialne zbiory sakralne o unikatowej wartości historycznej i artystycznej m.in.: obrazy, naczynia, szaty i przedmioty liturgiczne oraz księgozbiór i dokumenty gromadzone w długim okresie czasu. Wszystkie te przedmioty obrazują życie parafii i parafian w Golcowej.

Część eksponatów znajduje się w dwóch gablotach, a część jest wyeksponowana na półkach i regałach co umożliwi ich dotykanie – poznawanie empiryczne, jest to osobliwość, której nie doświadczymy w żadnym muzeum polskim, gdzie eksponaty są specjalnie zabezpieczone i opatrzone tabliczką zakazującą ich dotykania. Ponadto muzeum to posiada swoisty klimat z racji jego lokalizacji w budynku lamusa, gdzie niegdyś przechowywano cenne przedmioty.

Comments are closed.